Start › Vatten › Handläggarstöd för anmälningar om mindre muddringsprojekt › Steg 5 – Kommunicering
Har det kommit in någon information som går sökanden emot eller som sökande inte har kännedom om?
Om det inkommer nya uppgifter i ärendet från en annan part, genom exempelvis ett yttrande, behöver uppgifterna kommuniceras till sökande. Sökande ska få skälig tid på sig att svara (två-tre veckor).
Du kan upplysa verksamhetsutövaren att svara även om han eller hon inte har för avsikt att yttra sig, i syfte att förkorta handläggningstiden i ärendet.
Mall för underrättelse inför beslut finns i platina.
Länsstyrelsen ska fatta beslut om betydande miljöpåverkan i anmälningsärenden. Beslutet ska tillgängliggöras på länsstyrelsens webbplats. Rutin för detta finns vid respektive länsstyrelse.
25 § Innan en myndighet fattar ett beslut i ett ärende ska den, om det inte är uppenbart obehövligt, underrätta den som är part om allt material av betydelse för beslutet och ge parten tillfälle att inom en bestämd tid yttra sig över materialet.
26 a § Länsstyrelsen ska göra ett beslut enligt 26 § tillgängligt för allmänheten. Detta gäller dock inte om
1. beslutet gäller en verksamhet eller åtgärd som enbart avser totalförsvaret, och
2. ett tillgängliggörande bedöms påverka totalförsvaret negativt. Lag (2025:770).
På miljosamverkansverige.se använder vi kakor för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt. Du kan läsa mer om våra kakor på sidan ”Om kakor”